I. Podłączenie do aplikacji zdalnej vSphere

Podłączenie do aplikacji zdalnej vSphere

Zaloguj się na zdalny pulpit pod adresem: epsilon.wi.zut.edu.pl

Uruchom przeglądarkę internetową i wejdź na stronę https://remoteapp.wi.zut.edu.pl/RDWeb„. Zaloguj na serwer oferujący zdalne aplikacje (uwaga: certyfikat nie jest zaufany bo nie został zarejestrowany w wyższej instancji. Potwierdź jego poprawność aby przejść do strony logowania)

Po zalogowaniu otrzymasz następujący ekran

Pobierz klienta vSphere. Uruchom….

Niestety, ale uruchomienie nie będzie możliwe ze względu na nieprawidłowy nazwę domenową serwera. Należy dokonać edycji konfiguracji pobranego pliku. Uruchom program do połączeń ze zdalnym pulpitem %windir%\system32\mstsc.exe (np. poprzez wyszukanie mstsc),

otwórz pobrany plik *.rdp

i zmień adres serwera

na 82.145.72.126, a następnie zamknij okienko „x”.

Możesz już uruchomić aplikację poprzez dwuklik na pliku rdp – zostaniesz poproszony o zalogowanie się (logowanie tak samo jak do pobrania aplikacji zdalnej „wipsad\nazwa”)

 

II. Maszyny wirtualne

  1. Zaloguj się do serwera Vmware za pomocą klienta vSphere:
       cloud.wi.zut.edu.pl (login i hasło poda prowadzący)
  1. Po zalogowaniu zobaczysz ekran zarządzania systemem wirtualizacyjnym

  1. Wybierz dostępny serwer (w tym przypadku adres IP dostępny w obiekcie DataCenter o nazwie CLUOD)

Zobaczysz opis serwera oraz jego parametry techniczne tj. moc obliczeniową (CPU i RAM) w zakładce Summary. Pozostałe parametry dostępne są w kolejnych zakładkach łącznie z dostępem do ustawień serwera wirtualizacji w zakładce Configuration. W zakładce Summary w części Command dostępne są akcje dla danego obiektu VMware. Twoim zadaniem jest stworzenie nowej maszyny wirtualnej.

Po wybraniu akcji zostanie uruchomiony wizard pozwalający na opisanie nowej maszyny.

Wybieramy konfigurację typu Custom pozwalającą na wybranie większej liczny parametrów.

Wprowadzamy nazwę maszyny wirtualnej (podaj jako nazwę swój login dziekanatowy) oraz przypisujemy ją do folderu (wcześniej utworzony przez prowadzącego) o nazwie VM’s

W naszym przypadku dostępna jest jedna przestrzeń masowa do przechowywania maszyn wirtualnych (może być ich wiele) o nazwie datastore1 – wybieramy ją

Musimy również określić poziom wirtualizowanych urządzeń. W ramach VMware 5.5 aktualny poziom wirtualizacji to 8. Jeśli planowalibyśmy uruchomienie tej maszyny na starszych rozwiązaniach VMware np. wersji 4 lub 3 to odpowiednio powinniśmy to przewidzieć podczas tworzenia maszyny.

Przechodzimy do określenia systemu operacyjnego maszyny wirtualne (gościa). W naszym przypadku planowane jest uruchomienie obrazu systemu LIVE opartego na systemie Debian dlatego system wybieramy jako Linux i z listy Debian GNU/Linux (64-bit).

Musimy określić poziom wirtualizacji CPU. Dostępne mamy 4 procesory 4 core co daje 16 wirtualnych procesorów. Możemy dowolnie nimi manipulować i udostępnić maszynie gościa dowolną ich ilość. My wybierzemy wszystkie w postaci 16-tu procesorów 1 core

Określić musimy również ile pamięci RAM przypiszemy do maszyny. Nasz HOST ma w dyspozycji 32GB pamięci RAM. Dla naszej maszyny gościa przypiszemy 2GB RAM.

Musimy również zdecydować ile kart sieciowych będzie posiadała maszyna wirtualna. Wizard podpowiada domyślnie 1 kartę i tak proszę wybrać tylko typ karty proszę określić jako E1000 oraz powinna być zaznaczona jako podłączona przy uruchomieniu.

Kończymy już konfigurację – pozostało określenie powierzchni i typu dysku HDD. Zaczynamy od typu kontrolera dyskowego i proszę wybrać SAS.

Wybrać nowy dysk (bo nie mieliśmy żadnego wcześniej) oraz jego wielkość o proponowanej domyślnie 16GB. Ważny jest tryb zagospodarowania przestrzeni dyskowej. W naszym przypadku wykorzystamy technologie Thin Provisioning pozwalającą na oszczędność miejsca przestrzeni dyskowej. Dysk rośnie wraz z jego wykorzystaniem a nie od razu zajmuje całość.

Wybieramy alokację urządzenia w systemie (Identyfikator dysku) – proszę zostawić na domyśle jako pierwsze urządzenie w systemie gościa. Następnie zobaczymy podsumowanie i po zatwierdzeniu rozpocznie się proces powoływania w VMware maszyny wirtualnej.

Maszyna jest tworzona i będzie za chwilę gotowa do uruchomienia.

Nasza maszyna wirtualna (gościa systemu hosta) jest gotowa. Po jej wybraniu w drzewku zobaczysz cały jej opis oraz parametry konfiguracyjne które możesz dalej modyfikować w akcji Edit Settings, ale również możesz ja uruchomić poprzez Power On. Wykonaj właśnie ta akcję na maszynie wirtualnej.

Po uruchomieniu wybierz u góry ekranu ikonkę zdalnej konsoli (na rysunku zaznaczone na zielono)

Maszyna wirtualna uruchamia się, widzisz proces DHCP starający się pobrać obraz uruchomieniowy (nie uda mu się i zaraz potem komunikat o braku systemu operacyjnego. Wybierz z ikonek zarządzanie stacją CD/DVD a następnie możliwość wczytania obrazu z datastore.

Przejdź po kolei „datastore1 -> ISO” i wybierz „KNOPPIX_V8.2-2018-05-10-EN.iso

Dysk ISO zostanie przypięty do maszyny gościa. Wystarczy teraz kliknąć myszką w okienko (kursor zostanie w nim przyblokowany – zobacz na dole tego okienka jest napisane jak go zwolnić). I nacisnąć ENTER. Rozpocznie się uruchamianie systemu KNOPPIX.

System uruchomi się w trybie graficznym i zobaczysz pulpit KNOPPIX.

 

Zgłoś do prowadzącego zakończenie laboratorium…