image_pdfimage_print

vcwilab.wi.zut.edu.pl

  1. Zainstaluj pakiet „libpam-ldap„. Prawdopodobnie otrzymasz komunikat, że pakiet jest już zainstalowany. Został dołączony przy poprzednim laboratorium.
  2. Następujące polecenia powinny być rozpoznawane prawidłowo w systemie:
id user1
cd ~user1    (tylko po ponownym zalogowaniu się do putty)
 1. System PAM wykorzystuje ten sam plik konfiguracji („/etc/ldap.conf„) jak libnss-LDAP. System automatycznie również skonfiguruje dostęp w systemie PAM wewnątrz katalogu /etc/pam.d należy jedynie sprawdzić poprawność wpisów.
  NIE WOLNO NIC ZMIENIAĆ – tylko sprawdzić !!!!!!!!!!!!! czy występują w każdym pliku pozycje na czerwono !!! Jeśli tak o wszystko OK.
 2. Prawidłowa postać wszystkich wpisów:
  • common-account:
   
   
  • common-auth:
   
   
  • common-password:
   
   
  • common-session:
   
   
  • common-session-noninteractive:
   
   
 3. Prawidłowo wykonane wpisy po zrestartowaniu usługi SSH powinny pozwolić na zalogowanie się przy pomocy użytkownika z LDAP do systemu.
  restart: service ssh restart
 4. Połączenie wykonujemy przez kolejną sesję SSH (nowa sesja) i logowaniu się użytkownikiem i hasłem z LDAP. Znak zachęty jest bez przypisanego shella. Dlatego też w dalszej części rozszerzymy schemat LDAPa, przy okazji konfigurując narzędzie graficzne LDAP Account Manager.
 5. Poniżej zrzuty ekranu z konfiguracją

Pobierz za pośrednictwem wget pakiet aktualnej wersji LAM (https://gsliwinski.wi.zut.edu.pl/sieci/ldap-account-manager_7.7-1_all.deb)

Z wykorzystaniem polecenia dpkg -i ldap-account-manager_7.7-1_all.deb rozpocznij proces instalacji – zakończy się błędem zależności

Napraw ten stan poleceniem apt install -f

Otwórz w przeglądarce witrynę LAM poprzez swój adres IP maszyny VM dodając przyrostek /lam

Tu możesz zostawić adres LOCALHOST…

W zakładce „Account types” ustawSprawdź jeszcze raz Putty łączność za pomocą wybrane użytkownika z katalogu LDAP. Znak zachęty wskazuje na shella /bin/bash