image_pdfimage_print
 1. Po wykonaniu poprawnego podłączenia do swojego systemu należy zainstalować pakiet samba.
 2. Proszę pamiętać o zasadzie, że przed przystąpieniem do instalacji jakiegokolwiek pakietu należy w pierwszej kolejności wykonać aktualizację bazy informacji o pakietach systemu, a następnie przeprowadzić procedurę aktualizacji już istniejących w systemie pakietów. Przypominam polecenia: „apt-get update”, „apt-get upgrade”
 3. W procesie instalacji pakietu samba postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie. Wybierz samodzielnie nazwy i hasła jeśli będą potrzebne w procesie instalacji.
 4. Po instalacji należy w efekcie uzyskać:
 • udostępnieni dowolnego folderu z systemu LINUX dla dowolnego użytkownika (gościa), który będzie dostępny ze stacji roboczej WINDOWS
 • w udostępnieniu musi istnieć możliwość tworzenia i usuwania dowolnych wartości (pliki, foldery) z wykluczeniem plików: „*.ini” oraz „*.inf„. Te ostatnie z podanymi rozszerzeniami nie mogą pozwolić się utworzyć w udostępnieniu!!!!

Przydatne informacje:

 • plik konfiguracji znajduje się w lokalizacji: „/etc/samba/smb.conf
 • nazwa grupy roboczej najlepiej zostawić domyślną np.: „WORKGROUP
 • testowanie można wykonać poprzez uruchomienie „Mój komputer” i podaniu w wierszu adresu:
  \\192.168.2.xxx\udział_określony_w_konfiguracji
 • PAMIĘTAJ !!! Jeżeli zmieniałeś cokolwiek w konfiguracji pakietu samba to zmiany uwidocznią się w systemie WINDOWS dopiero po przelogowaniu się (wylogowanie i ponowne zalogowanie w systemie WINDOWS).