Operacje w chmurze XPEnology

Celem zajęć jest wykorzystanie procesów przetwarzania w chmurze. W laboratorium wykorzystamy technologię XPEnology uruchomioną w systemie wirtualizacyjnym VMware 7. Efektem działania będzie uruchomienie przestrzeni wspólnej (masowej) z obsługą protokołów CIFS, AFP, NFS pozwalających na przyłączenie się odpowiednio produktów firm Microsoft, Macintosh, Linux. Dodatkowo wykorzystamy technologię kontenerów do uruchomienia usługi komunikacji z vCenter maszyny wirtualnej DS3615xs…

Podstawowe polecenia sieciowe

Celem zajęć jest zapoznanie z podstawowymi poleceniami sieciowymi dla systemu Linux . W pierwszej kolejności połącz się z serwerem vCenter działającym pod adresem https://vcenterlab.wi.zut.edu.pl/ wykorzystując do tego konto „ni-student” i hasło wskazane przez prowadzącego.   Kolejnym etapem jest przejście do widoku Folderów i Template, rozwinięcie Katalogu „Datacenter”, podkatalogu „Template” znajdź wzorzec maszyny Ubuntu 22.04 LTS…

Wirtualizacja – template i snapshot

Celem zadania jest wyćwiczenie umiejętności korzystania z technologii Template VM i nabycie umiejętności wykorzystania maszyn wzorcowych w procesie wdrażania maszyn VM. Drugim celem jest nabycie umiejętności wykorzystania technologii migawek „SnapShot” do szybkiego procesu zabezpieczenia maszyny wirtualnej i umożliwienia przywrócenia dowolnego stanu w procesie działania maszyny VM. W pierwszej kolejności połącz się z serwerem vCenter działającym…

Wirtualizacja – tworzenie VM

Celem zadania jest utworzenie maszyny wirtualnej (VM), uruchomienie jej na platformie Hipernadzorcy (Hipervisor) na jednej z maszyn Host’a działającej w zespole klastra (cluster) składającego się z n węzłów. W pierwszej kolejności połącz się z serwerem vCenter działającym pod adresem https://vcenterlab.wi.zut.edu.pl/ wykorzystując do tego konto „ni-student” i hasło wskazane przez prowadzącego. Wykonanie połączenia będzie wymagało zatwierdzenia…