MikroTik – TCP/IP – Szkolenie

MikroTik – TCP/IP – Szkolenie Celem jest wprowadzenie do środowiska routera MikroTik przy pierwszym uruchomieniu. W założeniach pierwsza konfiguracja adresacji IP, usługi DHCP oraz Firewall (maskowanie adresów). 1. Przyłącz przewody jak na rysunku. Od komputera do portu Ether2 routera 2. Uruchom WinBox i odszukaj swój router (link do pobrania WinBox: https://download.mikrotik.com/routeros/winbox/4.0beta17/WinBox_Windows.zip) Rozpakuj aplikację z pliku…

Mikrotik – FireWall i kształtowanie ruchu – szkolenie

Mikrotik – FireWall i kształtowanie ruchu – szkolenie   I. TUNELOWANIE Celem jest skonfigurowanie przekierowanie portów (port forwarding) z wykorzystaniem urządzenia Mikrotik. Wykorzystamy w tym celu dwie maszyny wirtualne Win1 i Win2, które posłużą do zestawienia połączenia (kreskowana czerwona linia) Remote Desktop Services (RDS, port 3389/tcp) do maszyny Win2 (sieć lokalna) z maszyny Win1 będącej…

EVE-NG – routing statyczny 3

Celem laboratoryjnym jest poprawa umiejętności podziałów pul adresów IP na mniejsze części z wykorzystaniem maski oraz zwiększenie umiejętności konfigurowania routingu statycznego. W laboratorium routery MikroTik są częściowo skonfigurowane, tj.: – Ustawione są serwery DHCP na routerach niżej w strukturze – Ustawione są wewnętrzne adresy IP interfejsów od strony sieci LAN poszczególnych routerów – Router główny…

Mikrotik routing statyczny 2

Zresetuj do ustawień domyślnych router R1 i R2 1. Połącz przewody: a) Połącz krosownica Karta-Port1 swojego stanowiska do swojego prywatnego switcha b) Połącz port switcha do routera R1 na port Ether2 c) Połącz routery R1 port Ether10 do R2 port Ether1 d) Połącz przewód z krosownicy Karta-Port2 swojego stanowiska do portu Ether10 routera R2 e)…

Mikrotik 1 – wprowadzenie – lab

Laboratorium (MikroTik):   1. Podłącz się do swojego routera Mikrotik. a. Połącz przewodami krosowniczymi swój komputer Krosownica twojego stanowiska (dowolny port stanowiska) do dowolnego portu w switch’u przypisanemu do swojego stanowiska np. dla stanowiska 3 będzie to switch S03-S1 b. Połącz port 1 routera do Internetu (przełącznik 48 portowy) c. Podłącz kolejny port switcha do…

Podstawowe informacje o MikroTik

MikroTik to łotewska firma specjalizująca się w sprzęcie i oprogramowaniu do łączności z Internetem. Firma ma siedzibę w Rydze (stolicy Łotwy) i zatrudnia około 300 pracowników. 1996 – powstanie firmy 1997 – stworzenie systemu operacyjnego RouterOs 2002 – stworzenie własnego sprzętu pod Marką RouterBOARD Klucze licencyjne RouterOS Routery sprzętowe MikroTik, które uruchamiają RouterOS posiadają zainstalowaną…

Mikrotik – Virtual Local Area Network

Mikrotik – zaawansowana obsługa VLAN z wykorzystaniem przełączników sieciowych TP-LINK Celem laboratorium jest wykonanie połączeń fizycznych z dodatkowym podziałem logicznym sieci z wykorzystaniem VLAN. Hybrydowa struktura sieci wykorzystuje urządzenia poziomu L2 i L3 ISO/OSI. W ćwiczeniu wykorzystano połączenia VLAN typu End-End.   Objaśnienia: – Oznaczenia portów w przełączniku:     port 1 to -> 1/0/1    …

Mikrotik 7

Mikrotik – wykorzystanie technologii VLAN bez switch chip Celem laboratorium jest wykonanie podziału sieci komputerowej (fizycznej) na odrębne podsieci z separacją ruchu pomiędzy nimi. Wykorzystamy funkcjonalność 802.11Q (VLAN), które gwarantują możliwości komunikacji pomiędzy elementami sieci z jednoczesną separacją ruchu. Technologia VLAN pozwala na przekazywanie pakietów pomiędzy odbiorcami z wykorzystaniem przełączników sieciowych na portach klasy untagged…

Mikrotik – FireWall i kształtowanie ruchu

Mikrotik – FireWall i kształtowanie ruchu   I. TUNELOWANIE Celem laboratorium jest skonfigurowanie przekierowanie portów (port forwarding) z wykorzystaniem urządzenia Mikrotik. Wykorzystamy w tym celu dwie maszyny wirtualne Win1 i Win2, które posłużą do zestawienia połączenia Remote Desktop Services (RDS, port 3389/tcp) do maszyny Win2 (sieć lokalna) z maszyny Win1 będącej poza siecią lokalną (z…

Mikrotik 5

Mikrotik – łączenie segmentów OSPF AREA poprzez vlink Celem laboratorium jest wykonanie wielowarstwowej sieci OSPF z dostępem do wszystkich wykazanych poniżej na rysunku sieci lokalnych i ustawieniem domyślnego routingu do siei RIP (Internetu). Struktura sieci oparta na trzech strefach OSPF z wykorzystaniem sprzętu rzeczywistego oraz wirtualnego. Taką strukturę często napotkamy w podstawowych sieciach korzystających z…